راهنمای آسان اسپانسرشیپ خصوصی


چیزهایی که باید بدانید.

آیا شما به این فکر میکنید که اسپانسریک پناهنده شوید؟ یک گروه درست کنید و یا به یک گروه حمایت پناهندگان بپیوندید؟

در این صفحه به سوالات و جواباتی در رابطه به اینکه اسپانسر یک پناهنده چه معنی میدهد و چرا باید این کاررا انجام دهید، پرداخته شده است.


من میخواهم یک اسپانسر باشم و یا به یک گروه اسپانسرها بپیوندم. آیا باید این کار را انجام دهم؟

بله چرا که نه! شما یقینا باید این کار را انجام دهید.

اما چرا باید یک پناهنده را حمایت کنم؟

شما باید یک پناهنده را حمایت کنید بخاطر اینکه این کار یک تجربه منحصر به فرد است و میتواند زندگی شما را تغییر دهد. این کار میتواند به شما احساس رضایت بدهد. آیا تا به حال به تصاویر کسایی که برای کمک به مناطقی که در آن سوانح طبیعی رخ داده است و یا کشورهای جنگ زده برای کمک میروند نگاه کرده اید و تصور کرده اید که شما هم یک کاری مشابه آن انجام دهید؟

اما شما مهارت و تجربه این کار را ندارید یا اگر صادق تر باشیم جرآت اش را ندارید؟ حمایت پناهنده دقیقا همینطورهست. با فرق اینکه شما نیاز به مهارت، تجربه و جرات ندارید. تنها چیزی که شما نیاز دارید شفقت و میل به ایجاد تغییر است.

این کار یک فرصت عالی برای یادگیری درباره جهان و فرهنگ های مختلف است. و یک راه باورنکردنی برای پیدا کردن دوستان جدید است. از هر کسی که در این پروسه دخیل هست بپرسید و آنها به شما خواهند گفت که چقدر دوستان جدید و مفید از طریق دخیل شدن در برنامه حمایت پناهندگان پیدا کرده اند و این دوستان معمولا بهترین دوستان نیز هستن. اشخاصی که خود را وقف جهان کرده اند و سرشار از مهربانی و انگیزه برای انجام کارهای خوب هستن.

ما همچنان باور داریم که این کار یکی از ارزشمندترین تجربیاتی هست که شما میتوانید برای خود بسازید. شما باید این کاررا امتحان کنید. و بخشی از یک کار بزرگ باشید. کاری که پر از معنی است و شما و دنیایی که در آن زندگی میکنید را تغییر میدهد.

بیشتر به من بگو. برنامه اسپانسرشیپ خصوصی کانادایی چیست؟

برنامه خصوصی اسپانسرشیپ پناهندگان یک ابتکار کانادایی است که در سال 1978 در پاسخ به بحران پناهندگان هندوچین به وجود آمد. این برنامه که تا همین اواخرتنها منحصر به کانادا بود، به شهروندان کانادایی این اجازه را میدهد که مسئولیت ادغام پناهندگان به کانادا را در دست بگیرند. از وقتی که این برنامه به وجود آمده است تا اکنون بیشتر از 275 هزار مهاجر از طریق این برنامه حمایت شده اند.

میتوانید در رابطه به تاریخ این برنامه عالی در اینجا بیشتر بخوانید.

یا یک ویدیو تماشا کنید.

خوب! چطور میتوانم سهم بگیرم؟

به زبان ساده: یک گروه به وجود میاید و این گروه یا از طریق کمپاین های جمع آوری کمک های مالی و یا از طریق بودجه خود اسپانسرها تلاش به حمایت پناهنده/ پناهندگان میکنند. در قدم بعد این گروه میتوانند پناهنده که خودشان میدانند و یا انتخاب میکنند را حمایت کنند و یا از طریق یک سازمان با یک پناهنده معرفی شوند.

وقتی گروه تشکیل شد و بودجه مورد نظر جمع آوری شد. گروه به پناهنده کمک میکند تا فورم ها را خانه پری کند و درخواست نامه را به سازمان مهاجرت کانادا ارسال کند. ( به شما دروغ نمیگوییم! این پروسه پر از کاغذ پرانی است. ولی این را هم میشنویم و میدانیم که بعضی مردم از کاغذ پرانی چندان بدشان نمیاید!)

درخواست نامه به اینکه چرا مهاجر مورد نظر سرزمین اش را ترک کرده و معلوماتی در رابطه به سابقه و خانواده مهاجر میپردازد.

وقتی درخواست نامه ارسال شد. سازمان مهاجرت کانادا آن را بررسی میکند و بعدآ به دفتر مهاجرت در خارج از کانادا ارسال میشود. که بعدا معاینات صحی و بررسی های امنیتی انجام میشود. وقتی تمام این مراحل انجام شد و پناهنده در این پروسه قبول شد. پناهنده به کانادا سفر میکند و گروه اسپانسرشیپ پناهنده را خوش آمد گویی میکنند.

از ارسال درخواست نامه تا رسیدن پناهنده به کانادا تقریبا میتواند تا دو سال طول بکشد. گروه اسپانسرشیپ بعد از رسیدن مهاجرمسؤل نیازهای اسکان پناهنده تا مدت 12 ماه میباشد.

چه کسی میتواند اسپانسر شود؟

شهروندان کانادایی و یا کسانی که اقامت دایم کانادا را دارند میتوانند اسپانسرشوند و باید یک گروه تشکیل بدهند و یا به یک گروه ملحق شوند.

بسته به اینکه گروه شما تصمیم میگیرد چه کاری انجام دهد، شما میتوانید یا یک گروه پنج نفری تشکیل دهید و یا با یک سازمان محلی و غیر انتفاعی کار کنید تا گروه اسپانسرشیپ تان را حمایت کنید. این سازمان ها معمولا یک اسپانسر محلی هستن و یا سازمان هایی که دارنده گان قرارداد اسپانسرشیپ هستن.

جدا از اینکه شما چه نوع گروهی را تشکیل میدهید همه اعضای گروه باید در منطقه ایی که پناهنده تصمیم به اسکان دارد، زندگی کنند. شما نمیتوانید برای مثال در ونکوور زندگی کنید و شامل یک گروه تشکیل شده در تورنتو شوید.

چه کسی واجد شرایط هست تا از طریق این برنامه اسپانسر شود؟

همه پناهندگانی که توسط سازمان کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد به عنوان پناهنده شناخته شده اند واجد شرایط هستن تا توسط گروه پنج یا یک اسپانسر محلی و یا سازمان های دارنده قرارداد اسپانسرشیپ، اسپانسر شوند. اگر یک شخص بیجاشده کارت پناهندگی را از سازمان ملل نداشته باشد، تنها میتواند از طریق سازمان هایی که قرارداد اسپانسرشیپ را دارند، اسپانسر شود.

چه اتفاقی میافتد وقتی پناهندگان به کانادا میرسند؟ و مسئولیت گروه اسپانسرشیپ بعد از ورود پناهندگان چیست؟

وقتی یک پناهنده به کانادا میرسد خیلی جالب است که بدانید آنها اقامت دایم کانادا را در میدان هوایی دریافت میکنند. (این به این معنی است که آنها دیگر پناهنده نیستن و ساکن دایم کانادا میشوند. ) آنها میتوانند کار کنند و بیمه صحی موقتی دریافت میکنند. (تا اینکه کارت صحی ولایتی خود را دریافت کنند)

گروه اسپانسرشیپ شما تازه وارد ها را در میدان هوایی خوش آمد گویی میکنند. (لحظه ای که منتظر آن بودید!) و آنها را به خانه جدید شان خوش آمد گویی میکنید. افراد تازه وارد به کانادا کمک به ابتدایی ترین چیزها دارند. برای مثال پیدا کردن مکان برای زندگی، وسایل زندگی و همینطور کالا های فصل های مختلف- کمک به آشنایی و یادگیری مسیر پیچ و خم بوروکراتیک - کارت های صحی ، داکتران ، ثبت نام در مکاتب ، پیدا کردن وظیفه ، و غیره موارد.

بودجه ای که توسط گروه اسپانسرشیپ تهیه شده بود برای هزینه مخارج زندگی در کانادا دریک سال اول استفاده خواهد شد. لطفا در نظر داشته باشید که بودجه مالی نیازی نیست که از خود اسپانسرها باشد و در بیشتر مواقع چنین کاری انجام نمیشود. بودجه مالی میتواند از هر کسی بیاید تنها این پول را خود پناهندگان نباید بپردازند.

از همه مهم تر، کسانی که نو میایند و وقتی وارد کانادا میشوند نیاز به حمایت اجتماعی وعاطفی دارند. اسپانسرها تعهد میکنند که این کار را تا یک سال انجام میدهند. ولی تقریبا همه اسپانسرها این رابطه شان بیشتر از آن سال اول به طول میانجامد. و تعداد زیادی از اسپانسرها احساس این را پیدا میکنند که اعضای دور فامیل خود را پیدا کرده اند.

همه این ها بسیار خوب به نظر میرسد! چه مقدار پول برای اسپانسر یک پناهنده نیاز است تا یک گروه جمع آوری کند ؟

راهنمای شرایط مالی فعلی را میتوانید اینجا پیدا کنید.

بودجه لازم از 16500 دالرکانادایی برای اسپانسر یک نفر میتواند شروع شود و تا 35500 دالر برای اسپانسر یک خانواده پنج نفره بالا برود. هر فرد در کنار این 2700 دالر دیگر نیز نیاز دارد.

گروه شما نیاز به اثبات این دارد که این پول مورد نیاز را دریک حساب بانکی دارند و یا آنها در شرایطی هستن که میتوانند این بودجه را با ورود پناهندگان قبل از اینکه فایل شان پروسس شود فراهم کنند. به این معنی که آنها باید یا بیانیه بانکی شان را و یا معلومات شخصی مالی شان را شریک کنند.

همچنان در نظر داشته باشید که گروه شما امکان دارد مجبور به پیدا کردن پول بیشتری از مقداری که ذکر شده، شوند. بخاطر اینکه بعضی از سازمان های دارنده قرارد اسپانسرشیپ این شرایط را دارند. شما باید تلاش کنید پول بیشتری به هر حال جمع آوری کنید. بخاطر اینکه اگر درجایی مثل تورنتو و یا ونکوور زندگی کنید، میدانید که 16500 برای 12 ماه زندگی در تورنتو کافی نیست.

به نظر کار دشوار و زیادی میرسد. و راستش بله کمی کار زیاد هست ولی کمپاین های راه اندازی کمک مالی میتواند به نوعی سرگرمی هم باشد! یک فرصت عالی است برای نوآوری و ارتباط با اجتماع و وقت خوب داشتن. و اگر علاقمند هستید ما میتوانیم به شما بعضی ایده ها بدهیم تا کارتان را شروع کنید. آیا علاقمند هستید؟

من علاقه مندم. نمیتوانم منتظر باشم تا بخشی از این برنامه باشم. چطور میتوانم شروع کنم؟

با ما به تماس شوید!guidingrefugeeshome@gmail.com

شما میتوانید امروز به کسی امید ببخشید!